top of page
DSC_4430_edited.jpg

CHCEME
DĚLAT VÍC
NEŽ JEN
OUTDOOR

KDO JSME?

Jsme křesťanskou neziskovou organizací. Zaměřujeme se na zážitkové a sportovní akce v přírodě, které nabízíme účastníkům od 15 do 30 let. První kemp jsme uspořádali roku 1993 a od té doby akcí proběhlo již více než 300.

V ČEM JSME JINÍ?

Specifikem našich akcí je, že začleňujeme na jedné straně aktivní pohyb v přírodě a hry, na druhé straně pak diskuse o životě a křesťanství. Hry přináší účastníkům řadu společných zážitků, při kterých mají příležitost vykročit ze své komfortní zóny, a poznat tak o sobě i o druhých něco nového. Skrze diskuse pak dáváme účastníkům prostor poznat křesťanství a nahlédnout do toho, co pro nás víra v Boha znamená.

%25C5%25A1ipka_edited_edited.png
DSC_7939_edited.jpg

DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ NAŠICH AKCÍ JSOU VEČERNÍ DISKUZE

Po dni plném zážitků si moc rádi sedneme a společně hledáme odpovědi na otázky lidských hodnot, smyslu života a křesťanství. Obvykle to vypadá tak, že jeden z instruktorů připraví námět k diskuzím formou vyprávění ze svého života. Poté se rozdělíme do menších skupinek, kde má každý možnost sdílet svůj postoj anebo klidně jen poslouchat ostatní.

KDO ZA TÍM
STOJÍ?

TO JSME MY

Když jsme jako tým pohromadě, vznikají skvělé věci, ozývají se nápady, které zní neuskutečnitelně, ale nakonec jsou přivedeny k životu a podnítí v nás další. Rádi jsme v přírodě, rádi si zpestřujeme život hraním her nebo kladením si výzev a vymýšlíme, jak do těchto dobrodružství zapojit naše účastníky. Každý, kdo je v týmu Atletů, do nich přináší kousek sama sebe, svoji jedinečnost a originalitu, a pomáhá tak budovat impozantní celek.

IMG-4372-3edit_edited.jpg

NÁŠ
TÝM

flek-2.png
PngItem_724690 (1).png
190453_188478654530444_2696907_n_edited.

HISTORIE AVA

Na podzim roku 1993 jsem založil Atlety v Akci. Vzešli jsme z amerických Athletes in Action, křesťanské organizace pořádající sportovní aktivity. Převzali jsme od nich křesťanský rozměr i rozměr sportu. Zatímco americká organizace byla soustředěná primárně na vrcholové sportovce, my jsme chtěli jít víc outdoorovou cestou.
 

Po několika letech mého vedení AvA převzal pomyslné žezlo Martin Prchal a po něm František Duda. Oba svoji práci odvedli skvěle a Atlety posunuli o kus dál. Před deseti lety přišel Tomáš Zakouřil s ideou multisportovního kempu. Jednalo se o cosi jiného než tradiční kempy Atletů. Multikemp byl zaměřený na klasické sporty a ukázalo se, že se jednalo o velmi dobrý krok. Od té doby se ho pravidelně účastní víc než sto lidí ročně.

Formátem akcí nám byla nakonec větší inspirací Prázdninová škola Lipnice, pořádající kurzy rozvoje osobnosti, užívající metod zážitkové pedagogiky. Hry a nápady Prázdninové školy Lipnice, byly geniální, navíc se jednalo o zcela nový přístup jak ke hrám, tak k práci s prožitkem.

Postupně kempy „Atletů“ začaly nabírat neuvěřitelné obrátky a byly časy, kdy jich bylo za rok kolem patnácti, a to jak víkendové, tak týdenní. Dopředu nás táhlo jednak požehnání a poté i nadšení a obětavost instruktorů.

V rámci Atletů jsme dále dělali přechody hor na sněžnicích, airsoftové kempy, kempy pro muže a různě jsme měnili zaměření jednotlivých akcí. Do roku 2010 jsme uspořádali více než 200 víkendových a vícedenních kempů. Nicméně někdejší rozlet postupně pominul a zájem o naše akce začal pomalu upadat.

Naší nadějí byla nová generace, která rostla v církvi bratrské na Praze 13 a které jsme chtěli něco ze svých zkušeností předat. Vnímali jsme, že Atleti jsou Božím dílem, které má pokračovat dál.

Věřil jsem, že ještě nějaký klasický kemp zažiju a také že dopřeju Atlety svým dětem. Třeba i proto, aby poznali heslo AvA: „Zážitek nemusí být příjemný, hlavně když je silný“. Vím, že tento slogan lidi provokoval. Ale jen do chvíle, kdy zažili Atlety na vlastní kůži. Pak pochopili. Něco se jinak, než skrze zkušenost totiž pochopit nedá.

DAVID NOVÁK

- zakladatel AvA

PngItem_1077719_edited_edited.png

1993 - 2011

PngItem_1077719_edited_edited.png

2013 - 2022

„V roce 2011 jsem byl na své první akci Atletů v akci. V té době mnoho vedoucích ze staré generace přestalo pořádat kempy, neboť na to už neměli čas nebo sílu. Nebyl nikdo, kdo by v tom pokračoval. Mrzelo mě to, neboť jsem vnímal tento způsob využití volného času jako mně blízký, a zároveň mě lákalo si s lidmi nenuceně povídat o Bohu.
 

V roce 2013 jsme pod mládeží v Církvi bratrské na Praze 13 zkusili první testovací outdoorový víkend. O rok později jsme oslovili starší vedoucí a s jejich pomocí uskutečnili další outdoorový víkend, tentokrát už pod hlavičkou AvA.

Neměli jsme žádný skutečný, stabilní tým, ale přesto jsme šli dál a současně s dalšími mládežníky založili pod AvA lezecký klub Petros. Všechno bylo organizované pouze za pomocí dobrovolníků. Vedlo nás nadšení, touha být spolu, touha být tu pro druhé lidi a touha pokračovat v Božím díle, ve kterém začala generace před námi. Dále jsme pořádali víkendové outdoorové akce. Přidali jsme lezecké výjezdy za českými a německými skalami a sjezd slovenské řeky.

Začátkem roku 2016 jsme založili nový tým instruktorů AvA, který čítal 4 lidi. Rozšířili jsme repertoár aktivit o obtížné (tzv. ULTIMATE) přechody hor a méně náročné akce (tzv. RELAX), jako např. silvestrovské pobyty na horách. V průběhu roku 2016 se přidali další dva instruktoři do týmu a začátkem roku 2017 jsme měli první instruktorský kurz, kde jsme přijali další 3 členy. Přidali jsme Odraz, outdoorový týden v létě, ferratový výjezd, začali jsme organizovat menší návazné (tzv. Followup) akce a přibýval i počet vedoucích v týmu.

 

Kromě našich běžných aktivit se účastníme křesťanských festivalů (Brodfest, United, sjezd dorostů CB), pomáháme středním školám s adaptačními kurzy pro 1. ročníky, pořádáme příměstské tábory pro křesťanské základní školy a evangelizační víkendové akce pro jiné mládežnické skupiny, a to i z jiných denominací po celé České republice.“

TOMÁŠ KEREPECKÝ

- vedoucí AvA

FOTKY NAŠICH PŘEDCHŮDCŮ:

PngItem_1077719_edited_edited.png
V ČEM JSME JINÍ
PRAVIDLA
INSTRUKTOŘI

MY BYCHOM TU NEBYLI, KDYBY TU NEBYLI TI PŘED NÁMI

bottom of page